Wrinkles Red Shar Pei Kennel
Wrinkles Red Shar Pei Kennel
Shar pei
 
Galria/Gallery
 
Linkek
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Tancsok

A vemhessg

lettani httere

A petefszken fejld tszk ivarzskor flrepednek s kiszabadul bellk a petesejt, ez a petelevls (ovulci). A levlt petesejtek vagy oocytk a petevezetbe sodrdva 24-72 ra alatt tovbbi rsi folyamaton mennek keresztl, amg elrik a megtermkenylshez (fertilizci) szksges llapotukat. letkpessgk tlagosan 2-4 nap. A megtermkenyls, valamint az els osztdsok a petevezetben mennek vgbe, majd az embrik 32- ill. 64-sejtes szedercsra (morula) stdiumban jutnak le a mhbe. A mh regben az embrik tovbb osztdva mg nhny napig szabadon vndorolnak, mieltt megtapadnak a mhfalon (begyazds). Ezutn megkezddik a magzatburkok s a placenta kialakulsa, fejldse. A magzati let vgn, az 50-55. nap krl indul meg a td rse, ami azonban csak a szlets utn, a lgzs megindulsval fejezdik be. Hsevkben az anyai s magzati vrkerings kevss klnl el, mert a mhfal ereinek bels sejtrtege kzvetlenl kapcsoldik a magzatburokhoz s emiatt a vemhessg idejn szmos gygyszer, fertzs szinte vltozatlanul jut t az anybl a magzatba. Ellskor a mhfalrl levl placenta kvetkeztben a „csupaszon” marad erekbl vr lp ki, ami a magzatvz jellegzetes zld (macskban srgs) elsznezdst okozza.

A petefszken flrepedt tszk helyn srgatestek fejldnek, amelyek a vemhessg fenntartsban fontos szerepet jtsz srgatesthormont vagy progeszteront (P4) termelik. A P4 kt ivarzs kzti alaprtke 0.5-1 ng/ml, amely az ovulci utn rohamosan nvekszik s 10-15 nappal ksbb akr az 50-90 ng/ml cscsrtket is elrheti. A srgatest elgtelensge a 30. vemhessgi nap eltt a P4 koncentrci cskkenshez s nem lthat embrifelszvdshoz, a 30. nap utn vetlshez vezet. A vrhat ells eltt 10-15 nappal a P4 mennyisge fokozatosan kevesbedik, majd az ellst 36 – 48 rval megelzen hirtelen 2 ng/ml-re cskken.

A szaporodsban jelents szerepet jtsz msik anyag a tszhormon vagy sztrogn, amelynek magas szintje az ivarzs kezdetn okozza a tzels kls tneteit. A tszrepedst kveten azonban szintje lecskken s a vemhessg vgig alacsony marad, s csak az ellst megelzen emelkedik ismt, ezltal elksztve a szlutat az ellsre, az emlket a tejelvlasztsra. A tejelvlaszts megindulsrt kzvetlenl egy msik hormon, a prolaktin felels, amelynek koncentrcija a vemhessg msodik harmadtl kezdve fokozatosan emelkedik s az ellst megelzen kivltja a tejelvlasztst.

A vemhessg megllaptsa

Kis test, laza hasfal llatok vemhessge mr a 20–30. nap kztt kitapinthat. A vemhes mh elklntse a tbbi hasri szervtl azonban az llat ellenszeglse, telt belek vagy hgyhlyag esetn meglehetsen nehz lehet. A vemhessg 50. napja utn mr nemcsak a mh, hanem a magzatok vagy magzati testrszek is tapinthatk.

Rntgenvizsglattal a vemhessg csak a csontosods megindulsa utn (42-45. naptl) diagnosztizlhat egyrtelmen, de az ultrahangkszlkek szles kr elterjedse s a magzati sugrrtalom veszlye miatt kevsb hasznlatos.

Br a vemhessg fenntartsrt a progeszteron hormon felels, szintje a fogamzott s nem fogamzott (lvemhes, lsd ksbb) egyedeknl nem klnbzik lnyegesen, ezrt nem alkalmas a vemhessg kimutatsra. Ezzel szemben a placenta ltal termelt relaxin vemhessg-specifikus hormon, vagyis vemhes llatokban jelentsen magasabb, mint nem vemheseknl, ezrt a 24-28. nap kztt j eredmnnyel hasznlhat a vemhessg diagnosztizlsra. Kereskedelmi forgalomban mr kaphat relaxin meghatrozsra alkalmas gyorsteszt, ami az ovulci utn 17-25 nappal mr megbzhat eredmnyt ad.

A jelents technikai fejlds s a cskken r az utbbi vekben egyre elterjedtebb teszi a vals idej ultrahang kszlkeket a vemhessgi rutindiagnosztikban. Gyakorlott vizsgl j minsg kszlkkel mr a 21. napon diagnosztizlni tudja a vemhessget a begyazdott petesejt krl kialakul mhfal megvastagods s folyadk felhalmozds alapjn, azonban a negatv vizsglati lelet ilyen korai idszakban mg nem zrja ki a vemhessget. A vemhessg 25-27. napjn viszont mr elklnthet a magzati szvvers s a 34-36. naptl a magzati mozgsok is. A 38-40. napon lthatv vlik a hgyhlyag, a gyomor, st a szem is. A vemhessg korra a magzat fejlettsgbl s a magzatvz mennyisgbl kvetkeztethetnk.

Gondoskods a vemhes kutyrl

Emberek esetben is gyakori tvhit, miszerint a vrands anynak „kett helyett kell ennie”. Ezzel szemben vemhessgk els kt harmadban a kutyknl semmifle tbblet energiabevitelre nincs szksg. Klnsen oda kell figyelni a robosztusabb, hzsra hajlamosabb fajtk tpllsra, hiszen a korai vemhessg alatt flszedett tlsly a ksbbiekben tovbb halmozdik s ellsi komplikcikhoz vezethet. Mindssze az utols harmadban lesz annyira erteljes a klykk nvekedse, hogy az anyakutya napi egyszeri tkezssel mr nem kpes elegend tpllkot flvenni. Ennek oka nemcsak a rohamosan fejld magzatok nvekv tpllanyag-ignyben, hanem a vemhes mh ltal sszenyomott gyomor korltozott befogadkpessgben is keresend. Tarts energiahiny esetn az anyakutya anyagcserje kedveztlen irnyba vltozik, mrgez anyagok halmozdnak fel a vrben s kmaszer llapotba kerlhet (vemhessgi toxikzis). Ezrt az utols hrom hten naponta tbbszr is adjunk enni a szuknak, lehetsg szerint jl hasznosul, magas energiatartalm vemhessgi kutyatpot. Nincs szksg teht emelt tpanyagbevitelre a vemhessg els kt harmadban, st kifejezetten helytelen, ha tlzott gondoskodsbl a szoptat llatok rszre szolgl, kalciummal dstott tpot, illetve magas fehrjetartalm klyktpot adunk! Az elrehaladottan vemhes szukval ne vgeztessnk tlzottan kimert feladatokat, de rendszeresen stltassuk s engedjk mozogni.

Az esedkes vdoltsok beadsnl s freghajtsnl gondolni kell arra, hogy a szerek a placentn tjutva bekerlnek a fejld magzat szervezetbe. Ezrt freghajtsra vagy brmely ms kezelsre csak olyan ksztmnyek alkalmazhatk, ahol a gyrt kifejezetten megengedi a vemhessg idejn trtn hasznlatot. Korbbi ajnlsokkal ellenttben a vemhessg idejn semmilyen vdolts beadsa nem javasolt, mivel a vakcinzs vd hatsa elmarad a magzatelhals s vetls veszlye mellett. Vemhes llatoknl kizrlag ellt vrusos vakcink alkalmazhatk, ezen termkek szma azonban igen szk s rendszeresen oltott kutyknl hasznlatuk indokolatlan.

 

Az ells

Vrhat idpontja, a kzelg ells jelei

A kutya vemhessge tlagosan a fedeztetstl vagy termkenytstl szmtott 63 (szls rtkek: 58 - 68)nap, amelytl azonban tbb napos eltrs is lehetsges. A fedeztets s a petelevls idpontja ugyanis tbbnyire nem esik egybe s gy a tnyleges termkenyls ideje attl fgg, hogy fedeztetskor a szukban mr megtrtnt-e a tszrepeds, illetve befejezdtt-e a petesejtek utrse. A vemhessg fenntartsrt felels progeszteron szintje az ellshez kzeledve gyorsan cskken, amelynek hatsra a szuka testhmrsklete a vrhat ells eltt 6-24 rval tmenetileg leesik. Ez a jelensg flhasznlhat az ells megindulsnak elrejelzsre oly mdon, ha a vemhessg 55. napjtl kezdden naponta ktszer megmrjk a szuka testhmrsklett, ami a normlis 38,5-39,0C-rl lecskken 37,5C al, gyakran 37,0C-ra. Kutynl letkpes klykk szletsre az 57-67. vemhessgi nap kztt van esly. Az elbb kezdd szls esetn koraellsrl vagy vetlsrl, a ksbb megindulknl tlhordsrl beszlnk. Mindkt esetben a magzatok szervezete olyan slyosan krosodik, ill. oly mrtkben fejletlen, hogy az lve szletett egyedek is rvid idn bell elpusztulnak. Nhny nappal ells eltt a szuka viselkedse megvltozik, flrehzdik a zajos s forgalmas helyekrl s „fszekptsbe” kezd. A megduzzadt emlkbl tejszer vladk fejhet, majd az llat kzvetlenl ells eltt tvgytalann vlik, nha hnys is elfordul. A pra megduzzad, belle ttetsz vladk rl.

Amire szksg lesz ellskor

A szl llatnak lland 22-25C hmrsklet, nem huzatos, knnyen tisztn tarthat s nyugodt helyre van szksge, ahol szabadon mozoghat. Az ells megindulsa utn ne engedjnk hozz idegeneket, a csaldbl is csak az legyen vele, akiben felttlenl megbzik. Legyen kznl tiszta trlkz a klykk szrazra drzslshez, szemcseppent s fltisztt plcika a lgutak szabadd ttelhez, fonal a kldk lektshez s Betadine ferttlent oldat a kldkcsonk elltshoz.

Maga az ells hrom, egymsba tmen szakaszbl tevdik ssze. A  4-36 rig tart megnylsi szakaszban a mh ritmikus sszehzdsai a mg p burokban lv magzatokat a bels mhszjhoz prselve a mhnyakat fokozatosan megnyitjk, ezltal a szlt fltgul. A mh els (szmunkra nem felttlenl lthat) sszehzdsai miatt a tgulsi szakaszban a szuka nyugtalan, liheg, krbe jr, lefekszik s felkel. A viszonylag rvid kitolsi szakaszban a mhkontrakcik erssge s gyakorisga fokozdik, amit mr lthat hasfal-sszehzdsok is ksrnek. A magzatburok flrepedse s a magzatvz elfolysa utn 4 rn bell az els klyknek meg kell szletnie. Sttzld szn mhvladk a placenta kezdd levlsra s roml magzati oxignelltsra utal, ilyenkor legfeljebb egy ra telhet el az els klyk megszletsig. A magzat szltba jutsa utn fokozdnak a mh s a hasfal sszehzdsai, s percek alatt (fejjel vagy farral, mindkett szablyos) a klvilgra kerl a klyk. A hossz kldkzsinr miatt a kiskutyk gyakran burokban szletnek, mskor viszont a burok felreped s csak a kldkzsinrral kapcsoldik a klykhz. Tapasztalt szuka gyorsan felszaktja (s megeszi!) a magzatburkot, majd a kldkzsinrt elrgva nyalogatssal megtiszttja az jszltt orr-s szjnylst s serkenti a lgzst. A magzatok 30-60 percenknt, nyugalmi peridust kveten jnnek a vilgra, mikzben az anya ltszlag semmit nem csinl, csak felkszl a kvetkez klyk megszlsre. Ezek a pihensi szakaszok a szls elrehaladtval s a mh izomzatnak fradsval egyre hosszabbak: a kezdeti 5-15 perc helyett 30-60 percesek lesznek. Ha a mhben mg magzat van s a nyugalmi szakasz a kt rt meghaladja (fjsgyengesg), haladktalanul llatorvoshoz kell fordulni. Az ells a magzatburkok megszletsvel s a kirlt mh erteljes sszehzdsaival (utszakasz) fejezdik be. Ha a kldkzsinr a magzatburok megszletse eltt elszakad, akkor a burok csak egy bizonyos id (5-15 perc) elmltval fog eltvozni gy, hogy a kvetkez magzat tolja maga eltt, esetleg csak a kvetkez klyk utn szletik meg. Mivel az anya ltalban megeszi a magzatburkokat, szmon kell tartani, hny szletett meg, hogy az ells vgeztvel tudjuk, maradt-e a mhben magzatburok. A magzati fggelkek elfogyasztsa lettani jelensg, de npes almoknl hasmenst, hnyst okozhat. Miutn az sszes klyk vilgra jtt, a szuka megnyugszik, polja s szoptatja klykeit. Az ells utni hetekben rl mhvladk, az n. lochia nylks vagy vzszer, kezdetben stt zldesbarna szn, esetleg vrt tartalmaz, de semmikppen nem bzs, nem kencsszer. A mh vissza-alakulsval szne egyre vilgosabb lesz, mennyisge fokozatosan cskken.

Ha a szuka nem szaktja fel a magzatburkot

 

Az els szlsnl a szukk nha gyetlenek az jszlttjeik elltsban, ezrt segtsgre szorulnak. Ha egy perccel a megszlets utn a klykn a burok mg mindig p, akkor a burkot fl kell tpni - az orrot s szjnylst szabadd tve - lehetsget adva az anynak, hogy nyalogassa klykt. Ha mg ekkor sem polja az jszlttet, akkor tvoltsuk el az sszes burokmaradvnyt, kssk le a kldkt kb. fl cm-re a hasfaltl, vgjuk el a csom fltt egy cm-rel, s ferttlentsk le a csonkot Betadine oldattal. Az els lgvtelt s az egyenletes lgzs beindulst tiszta trlkzvel vgzett drzslgetssel serkentsk. Amikor mr drzslgets nlkl is rendszeresen vesz levegt s erteljesen sr, visszaadhatjuk az anyjnak.

 

Ha a klyk nem llegzik

Tegyk egyik keznk mutat- s hvelykujjt a knyk mgtt a mellkas kt oldalra, hogy rezzk a szvverseket. Ha a szv ver, szemcseppent segtsgvel szvjuk ki a vladkot az orr- s szjnylsbl, s tiszttsuk meg krnykket fltisztt plcikval. Trlkzvel drzslgessk fleg a mellkast, hogy llegezzen. Csak akkor hagyjuk abba, ha az jszltt mr magtl is vesz levegt, illetve ha a szvvers lellsa arra utal, hogy a klyk mr nem l.

Az letminsget befolysol fejldsi rendellenessgek, rkletes betegsgek (kldksrv, nyitott szjpadls, rejtett here, stb) szrst minl korbbi idpontban clszer elvgezni. Sajnos egyes vrvonalaknl bizonyos rkld betegsgek (rejtettherjsg, cspizleti dysplasia) elfordulsa halmozott, ezeket a vonalakat a tenysztsbl ki kell zrni.

Ha a szuka nem szoptatja klykeit

Az ells utn nyugtalan szuka mell le kell lni s beszlni hozz, hogy megnyugodjon. Ekzben prbljuk meg lefektetni, hogy a klykk odamszhassanak szopni. Nem felttlenl szksges rtenni ket a csecsbimbra; jobb, ha maguk talljk meg az utat a tpanyagforrsig. Ha az anya mg mindig ideges, vigyk ki stlni, hogy vizeletet rthessen. Olykor az is elegend, ha a vilgtst lekapcsolva kimegynk, azonban 15-20 perc elteltvel ellenrizni kell, hogy szoptat-e. Ha mindez nem hasznl, llatorvost kell hvni.

Egszsges anyakutya az esetek tbbsgben gondoskodik utdairl, tisztogatja s szoptatja ket, mgis elfordul, hogy nmelyik csppsg elmarad testvreitl a fejldsben. Nagy ltszm alom gyengbb egyedei a tbbiektl nem jutnak elegend tpllkhoz, ezrt emberi gondoskodsra, fejldsk s slygyarapodsuk nyomon kvetsre szorulnak.  Amikor az anyallat nem trdik klykeivel, illetve betegsg vagy tejhiny miatt nem tudja gondozni ket, esetleg elpusztul, akkor a feladat teljes egszben a tulajdonosra hrul. Ma mr tbb tejptl tpszer s eszkz kaphat, amelyek segtsgvel a klykk anya nlkl is flnevelhetk. Ilyen esetekben gondozsi, tpllsi tancsokkal segtnk.

 

Csszrmetszs
 

A csszrmetszs sebszi beavatkozs, melynek sorn mtttel tvoltjk el a mhben rekedt magzatokat. Megakadt ells esetn srgssgi beavatkozsnak szmt, de bizonyos nehezen ell fajtknl (angol bulldog), illetve ms fajtknl tlhords esetn megelzskppen is vgezzk (elektv csszrmetszs). Amikor az anya ksbbi szaporodsa nem kvnatos, esetleg az llat lett veszlyeztetn, a csszrmetszst ivartalantssal is sszektik.

Elfordul, hogy az anyakutya kezdettl fogva renyhe szlfjsokat mutat, mskor pedig a kezdetben megfelel fjstevkenysg a mhizomzat kifradsa miatt gyengl. Amennyiben a gygyszeres fjserst kezels nem segt, vagy nincs remny az ells hvelyi levezetsre, a magzatok s az anya letnek megvsa rdekben clszer csszrmetszshez folyamodni. Ugyanez vonatkozik a rendellenes magzati prezentcikra, valamint arra, amikor az anya medencje a magzatok mrethez kpest szk. Amikor a hvelybl vrses-zld, nha fekete szn vladk rl, az a placenta levlsra utal a mhfalrl, a magzatok mhen belli oxign- s tpanyagelltsa fokozatosan romlik s hamarosan elpusztulnak. Az ilyenkor vgzett ultrahangvizsglat a magzati szvmkds rohamos lassulst mutatja, s azonnali mtt indokolt.

A tbbi hasri mtthez hasonlan a csszrmetszst is ltalnos rzstelentsben vgezzk, azonban az altats mdja eltr. A placenta szerkezete miatt ugyanis a legtbb gygyszer tjut a mhlepnyen. Br a korszer anaestheticumok mr biztonsgosabbak, az altatszereknek nem elhanyagolhat kerings- s lgzsdepresszis hatsuk van, ami a felntt llatoknl sokkal rzkenyebb magzatok pusztulshoz vezethet. Ezrt a csszrmetszsnl hasznlt kombinlt narkzis a magzatok kiemelsig egy felletes bdtssal kikapcsolja az llat ellenkezst, biztostja a hasizmok s a mh ellazulst, s csak a mh s a hasfal zrshoz mlytik el a szoksos mrtkig. A narkzist ltalban intravns injekcival vezetik be, azutn a lgcsbe vezetett tubuson keresztl kormnyozhat gpi altatssal tartjk fenn a mtt vgig.

 

A mtt sorn a mhbl kiemelt magzatok fokozott gondoskodsra szorulnak. Ezrt mindenkppen szksg van egy segtsgre, aki az jszltteket a magzatburkokbl kiszabadtja, a lgutakat megtiszttja, az els lgvteleket vizes bltssel, majd szrazra drzslssel serkenti s a szablyos lgzs megindulsa utn a klykket meleg helyre teszi. Esetenknt lgzs-stimulns gygyszerek adsa is szksges lehet. Az anya fl-egy ra mlva esedkes bredse utn a klykket al kell rakni s gyelni, hogy kbult llapotban ne nyomja ket agyon, illetve elfogadja s szoptassa. A kirtett s sszevarrt mh mielbbi sszehzdst oxytocin injekcival serkentik, ami a tejelvlaszts megindulst is tmogatja. A mtt utn ltalban az anyt klykeivel egytt hazaengedik, az utkezels antibiotikumok s mhsszehz szerek nhny napos adagolst jelenti. A mh- s a bels hasfali varratok felszvd fonallal kszlnek, a brvarratok eltvoltsa 7-10 nap mlva esedkes.
 

 

 

Szoptats

A szoptats sorn felmerl problmk

Energiahiny: a szoptatsi idszak tpllanyag-ignye a ltfenntart mennyisg hromszorost is meghaladhatja! Amennyire ltalnos a korai vemhessg alatti tltplls, ugyanolyan gyakran feledkeznek meg arrl, hogy a szoptat anya – klnsen npes alom esetn - a tejjel olyan mennyisg energit veszt, amit a flvett tpllkkal kptelen ptolni. Ezrt a klykeit nevel llatnak lehetv kell tenni, hogy tvgya szerint naponta tbbszr fogyaszthasson nagy tprtk elesget. Forgalomban vannak a megnvekedett tpllanyag-ignyt kielgt tpok, amelyek a szoptatsi idszak alatti kondciromls veszlyt cskkentik.

Kalciumhinyos grcsk (eclampsia): kistest llatoknl elfordul, hogy a szoptatssal nagy mennyisgben rl kalciumot az elesgbl felszvd s a csontokbl mozgstott kalcium egyttesen sem kpesek ptolni, ezrt a vrben kalciumhinyos llapot alakul ki. A krkp kivtelesen nagytest fajtknl is tapasztalhat, gyakran azrt, mert vemhessg alatt a szuka tl sok kalciumot (szoptat tpot vagy kalcium kiegsztt) kapott, ami a kalciumhztartsrt felels mellkpajzsmirigy „ellustulshoz” vezet, s az nem kpes megfelel mozgstsra a csontokbl. Az alacsony vrkalcium-szint kvetkeztben az izommkds zavart szenved, ami eleinte ertlensgben, remegsben s kttt jrsban mutatkozik. Az llapot slyosbodsakor a pupilla kitgul, a testhmrsklet emelkedik, rnggrcsk jelentkeznek s az llat oldalra dl. Amikor a grcss llapot mr nemcsak a vzizmokra korltozdik, hanem a lgzizmokat s a szvizmot is rinti, letveszlyess vlhat, ezrt ksedelem nlkl hvjunk llatorvost s vegyk el tle a klykket.

Mhgyullads: a mhben visszamaradt klyk vagy magzatburok, esetleg az ellsi higinia hinyossgai okozhatjk. Erre utal, ha az ellst kvet napokban az anyakutya tvgytalan, kedvetlen, s bzs vladk rl a hvelybl, klykeit nem gondozza vagy nincs elg teje, esetleg lzas (testhmrsklete 40C vagy magasabb). Ilyenkor haladktalanul meg kell mutatni llatorvosnak, mert mhgyulladsa lehet, ami az lett is veszlybe sodorja.

Emlgyullads: A tejet termel egszsges emlk viszonylag nagyok s puha tapintatak. A sttvrs szn gyulladt emlk feszlsig teltek, kemny tapintatak, melegek s fjdalmasak. Amg a betegsg csak az emlket rinti, addig az anya ltalnos llapota nem romlik szmotteven. Minthogy azonban a fjdalom miatt nem engedi szopni klykeit, a pang tej miatt a problma egyre slyosbodik. Ilyenkor az llatorvos antibiotikumot ad a szuknak, ezenkvl minl gyakrabban ki kell fejni a tejet a beteg emlkbl, elrehaladott esetben a szukt gygyszeresen el kell apasztani s a klykket mestersgesen (tejptlval) tpllni.

llatorvost kell hvni, ha

  • 63 nap eltelt a fedeztets ta s a szuka nem kszldik az ellsre

  • 4 rja elfolyt a magzatvz, de nem szletett klyk

  • 30-60 perce tart erteljes fjsok ellenre nem szletett klyk

  • 1 rnl rgebben sttzld vladk rl, de nem szletett klyk

  • 2 percnl rgebb ta magzati testrsz lthat a prarsben

  • az ell szuka 2 rnl rgebben pihen, de mg van szletend klyk

  • az ells utni napokban rl vladk bzs, kencsszer s/vagy a szuka lthatan nincs jl

  • a klykk llandan (etets utn is) srnak

  • az elrehaladottan vemhes vagy szoptat szuka remeg, elfekszik, rdektelen a klvilg ingereire

lvemhessg

Tzels s przs utn a kutyk a fogamzs elmaradsakor is lettanilag lvemhesnek tekinthetk, hiszen progeszteron (s prolaktin) szintjk a vemhes llatokhoz hasonlan magas. Az lvemhessg klinikai megnyilvnulsa viszont egyedenknt vltoz. Tnetei kzl leggyakoribb a „babzs” az apr jtkokkal, az ivarzs utn mr akr 30 nappal megindul tejelvlaszts, a hastrfogat megnvekedse, st akr szlfjsok is jelentkezhetnek. Enyhbb esetekben a konzervatv terpia is eredmnyes lehet, azaz a jtkok megvonsa, az tel s ivvz korltozsa s a sok mozgs megsznteti a tneteket. A tejelvlaszts megindulsa esetn hvs, brvizes, kamills borogats javasolt. Gygyszeres kezelsnl mindig mrlegelni kell az llapot slyossgt s a beavatkozs mellkhatsait. A hossz hats progeszteron ksztmnyek jelentsen befolysolhatjk a ksbbi ciklusok jelentkezst, a prolaktin-gtlk viszont hnyingert vltanak ki.

 

Szletstl a vlasztsig

Az jszlttek letk els napjaiban mg kptelenek a testhmrsklet szablyozsra, a szemk zrva, nem tudnak nllan tpllkot szerezni s reflexmkdsk is tkletlen. Teljes egszben az anyai gondoskodsra vannak utalva, ilyenkor fogkonyak a klvilg mikroorganizmusai ltal okozott fertzsekre. Ezrt clszer a krnyezet tisztasgra s megfelel hmrskletre fokozottan gyelni.

Bizonyos jszlttkori fertz betegsgek akr teljes almok kipusztulshoz vezetnek, de elszr ltalban csak egy-kt egyedet rintenek (tbbnyire a leggyengbbeket), majd a betegsg tnetei fokozatosan vlnak lthatv a tbbi jszlttn is. Sikeres llatorvosi beavatkozsra viszont csak akkor van remny, ha nem az utols letben maradt, mr nagy mrtkben legyenglt klykt akarjuk megmenteni, hanem rgtn az els tneteknl kezdjk meg a vizsglatokat, s az azoknak megfelel kezelst.

 

Forrs: Univet

 

 

 

 
dvzllek

 
EMAIL

Wrinkles Red Sharpei Kennel

+3620/3850595

                                                wrinklesred@gmail.com

 

 

Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
FELHVS

 

 
Szmll

 

 
Szmll
Induls: 2010-02-17
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!