Egszsg/ Betegsg
A shar-pei fontosabb betegsgei
A kutykban ltalban elfordul betegsgek kzl a shar-pei fajta egyedeiben a kvetkez, fajtra jellemz betegsgekre kell figyelemmel lenni:
1, Brbetegsgekkel a fajta jellegbl addan mr klykkorban tallkozhatunk. A leggyakrabban a nem megfelel tartsi krlmnyek, ritkn immunrendszeri defektus kvetkeztben alakulhatnak ki, elssorban a rncok aljn megfigyelhet gennyes brgyullads, szrtszgyullads (juvenilis pyoderma) formjban.
Felntt llatokban, elssorban a rncok aljn alakulhatnak ki gombs brfertzsek, melyek alapja ezen brterletek beflledse s ennek kvetkeztben az itt kialakul loklis immunszupresszi.
Specilis brbetegsg a csak shar-peiben lert un: idiopaticus mucinosus dermatopathia, mely a test brmely terletn apr, gombostfejnyi-borsnyi hlyagok keletkezsvel jr, valsznleg familirisan rkld krkp. Ezen hlyagok mucinzus vladkot tartalmaznak. Az llatok nem vakardznak, ezen brterletek gyulladsos tneteket nem mutatnak, a hlyagok felfakadst kveten azonban elfertzdhetnek (verekeds, tartsi krlmnyek). A betegsg kezelse szteroid gyulladscskkentk adagolsval, esetleg az rintett terlet mtti eltvoltsval trtnik.
2, A szembetegsgek kzl leggyakoribb az als- s fels szemhjakra is jellemz szemhjllsi rendellenessg (entropium), mely oka a fajta egyedeinek rncoltsga.
Mr 2-3 hetes korban a szemek kinylsa utn tallkozhatunk ezzel a krkppel s mr ekkor korriglni kell. A kslekeds akr a szem s a lts elvesztshez is vezethet.
Az entropium korrekcija ?-1 ves korig a szemhjak felvarrsval trtnik, a vgleges korrekcit a teljes nagysg elrse, 1 ves kor utn ajnlatos elvgezni, mivel a testarnyok ilyenkor mr nem vltoznak.
Entropium esetn elengedhetetlen a szaruhrtya vizsglata. Mr 1-2 napig tart irritci a szaruhrtya kifeklyesedshez vezethet, mely kezels nlkl akr a szem perforcijt eredmnyezheti.
Az entropiummal szemben sokkal ritkbban tallkozunk a szemlencse rkletes luxcijval.
Ez a betegsg autoszmlis recesszv mdon (egy gnhez kttten) rkldik, gy csak szemszeti vizsglattal fedezhetk fel a homozigta betegek. Egy ilyen kutya mindkt szlje hordozza a betegsget okoz gnt, esetleg egyik vagy mindkt szl beteg is lehet.
3, A fl megbetegedsei kzl leggyakoribb a tenyszts sorn kialakult kls halljrat szklet, mely csak egyedileg tallhat meg. A halljrat szklet kvetkeztben a porcos halljrat nem szellzik, benne vladk halmozdik fel, amiben gombk ( leggyakrabban Malassezia species) s baktriumok szaporodnak el, melyek enyhbb vagy slyosabb gyulladsos folyamatot okoznak s tartanak fenn. Kezels nlkl, de gyakran a kezels ellenre a kzpfl gyulladsa trsul a krkphez, mely ? figyelembe vve az alap okot - csak mtti ton kezelhet.
4, Vese amiloidzis, Shar-pei lz, izletgyullads, tulajdonkppen ugyanazon betegsg klnfle megjelensi formirl van sz. A meglehetsen kompliklt betegsg lnyege az immunrendszer rkltt hibja, mely sszefgg a szervezetben kering bizonyos hrviv anyagok ( pl.:interleukin-6 ) abnormlisan magas szintjvel. Ez visszatr gyulladsos reakcikhoz s/vagy visszatr lzhoz. vezet. A gyulladsos folyamat rintheti az izleteket s/vagy azok krnyezett, illetve ritkn az llatok orrnak brt. Az ilyen llatok snttanak, izleteik kzl egyik-msik duzzadt, fjdalmas. A lzas llapot ltalban 1-2 napig tart s kezels nlkl elmlik. Ezek kzl az llatok kzl nhnyan ksbb veseelvltozs miatt elpusztulhatnak. A veseelvltozsok zmt egy specilis fehrje, az u.n. amiloid lerakdsa okozza, de elfordulhat, hogy kering immunkomplexek lerakdsa okozza a vesk megbetegedst. Mindkett a szervezetben zajl kros mrtk gyulladsos folyamatokkal van sszefggsben. Fontos megjegyezni mg, hogy ms szervek, (fleg a mj ) is megbetegedhetnek az amiloid lerakdsnak kvetkeztben. Felteheten szintn az immunrendszer tlzott mkdse az oka bizonyos daganat tpusok nagyszm elfordulsnak is.( A krdst bonyoltja, hogy az immunrendszer kros szablyozsa miatt elfordulhatnak immunhinyos llatok is a shar.pei kutyk kztt- lsd korbban.) Tenysztsi szempontbl lnyeges, hogy recesszven rkld betegsgrl van sz, teht csak a homozigta egyedekben alakul ki a betegsg! A heterozigtk lehetnek a.: teljesen tnetmentesek, b.: idnknt lzasak s izletgyullads is jelentkezhet nluk, c.: tromboemblis (abnormlis vralvadsi folyamatok miatt szervezetkben spontn vrrgk keletkezhetnek s akadhatnak el) betegsgek miatt megbetegedhetnek s elpusztulhatnak, d.: bizonyos daganatos betegsgekben fiatalon megbetegedhetnek, e.: norml lettartamot lhetnek meg. A homozigta, vese amiloidzisban megbetegedett kutyk ltalban a vesebetegsget megelzen visszatr lzas +/- izletgyulladsos tneteket mutathattak, de korbban akr teljesen tnetmentesek is lehettek.
Mit lehet tenni?
1. Kezels:
A lzas llapot s az izletgyullads tneti kezelst ignyel csupn, esetleg kezels nlkl is elmlik. A veseelvltozsok jelenlegi ismereteink alapjn nem gygythatak, br egyes gygyszerek s specilis dita az llatok lett jelentsen meghosszabbthatjk. Legfontosabb a korai felismers.
2. Megelzs:
A betegsget elssorban tudatos s szigor tenysztsi munkval lehet felszmolni. Els lpsknt rdemes lenne egy krdvvel felmrni a visszatr lzas llapottl/izletgyulladstl szenved llatok arnyt. Vigyzat! Ezen llatok kztt ms (nem rkletes) okok miatt megbetegedett llatok is lehetnek, illetve a tneteket nem mutatk is hordozhatjk a betegsget elidz gnt.( ld. korbban). A legfontosabb azonban, hogy minden elpusztult llat boncolsra kerljn, vagy ha ezt a tulajdonos nem szeretn (pl.: temetsi, hamvasztsi szndk miatt) akkor a vesbl szvetmintt (biopszit) vegyen egy biopszia vtelben jrtas llatorvos, lehetleg a hall bellta utn minl hamarabb. A boncols vagy a biopttum vtele sorn fontos, hogy a vizsgl llatorvos tisztban legyen az amiloidzis lehetsgvel, mely a vese vel- s kregllomnyban is jelentkezhet s csak specilis fests utn, mikroszkpos vizsglattal mutathat ki. Termszetesen az l, vesebetegsg tneteit mutat vagy tnetmentes s csupn a vizeletvizsglat alapjn felfedezett (ld. ksbb) llatokbl is vgezhet biopsziavtel ultrahangvizsglat sorn. Az olyan llat, amelynek vesjbl (esetleg mjbl) amiloidot mutattak ki nagy valsznsggel homozigta, teht mindkt szlje s azok leszrmazottai hordozk.
3. Szrvizsglat
Sajnos az immunrendszer vizsglata (pl. interleukin-6 kimutats) ma mg nem lehetsges Magyarorszgon. Ezrt ajnlatos a fentieknek megfelelen minden brmely okbl elpusztult, tovbb l vesebeteg shar-pei kutya vesjben az amiloid lerakdsnak jeleit keresni.( ez utbbit azrt mivel egy shar-pei kutynak is lehet nem rkld vesebetegsge!).
A ltszlag nem beteg, l shar-pei kutyk:
a. ha visszatr lzas llapotot s/vagy izletgyullads tneteit mutatjk, akkor teljeskr llatorvosi kivizsglsnak (fiziklis, labor- ultrahangvizsglatok) rdemes ket alvetni s ha a szbajhet betegsgek egyike (pl.: Lyme- kr) sem magyarzza a tneteket akkor tenysztsre agglyosnak tekinteni,
b. a visszatr lzas/izletgyulladsos s a teljesen tnetmentes kutyk esetben is vizeletvizsglattal lehet a mg csak lappangan vesebetegek egy rszt (sajnos csak kis rszt!) megtallni.
|